Palettázó berendezések

Nagy tapasztalatunk van ipari robotos és manipulátoros palettázó rendszer tervezésében és telepítésében. Legyen szó doboz, zsák, zsugorfóliázott vagy egyéb termékekről. A palettázó rendszerek alkalmasak EUR, Düsseldorf vagy akár 1200*1200mm méretű raklapra történő rakatok képzésére. Teljes csomagolósorok mellett önálló palettázó rendszereket is telepítünk.

A termékeket, a ciklusidőt és a rakatképzési raklapstabilitást elemezve kiválasztjuk a legjobb megoldást a palettázásra. Az alábbiakban a következő megoldási lehetőség közül lehet választani.

Palettázás manipulátorral (SMART)

A palettázó manipulátorok kis helyigényűek és hasonlóan az ipari robotokhoz, nem alkalmasak tökéletesen stabil rakat képzésére. Az összes gép közül a legkisebb helyigénye az úgynevezett 3 tengelyes manipulátornak. Egyszerű, olcsó, könnyen programozható és az alkatrész ellátottsága nagyon jó.

Ezt a megoldást akkor választják, ha fontos a kis helyigény, könnyű szerelhetőség, karbantartás és a programok módosításához van plc vezérlőhöz értő szakember.

A felhasználóbarát kezelőszoftver lehetővé teszi a kevésbé szakértő operátorok számára a munkaprogram gyors megváltoztatását és akár a raklapok elrendezésének módosítását.

Az egyszerűbb változatánál megoldható, hogy az alkalmazott betolja a rakat képzési területre a raklapot és elindítja a folyamatot. Ez abban az esetben javasolt, ha kicsi a termelési kapacitás. Nagyobb kapacitásra az iker berendezés a megoldás.

Ez a berendezés kifejezetten alacsony, maximum 3 méter magas.

Palettázás portálrobottal

Az iker palettázó manipulátor nagyobb termelési kapacitás kiszolgálására is alkalmas. A 3 tengelyes manipulátor a megfogóval 2 rakatképző helyet szolgál ki. Amennyiben nem fontos a tökéletesen stabil rakat, de nagyobb volumen kiszolgálása a cél, akkor megoldás lehet az iker manipulátor.

A 3 tengelyes manipulátor 2 rakatképző helyet szolgál ki. Amíg az egyik oldalon végzi a palettázást, addig a másik oldalon az alkalmazott elvégezheti a raklap cseréjét.

A gép alkalmas arra, hogy egyből a fóliázógépre helyezett üres raklapra készítse al a rakatot. Majd, ha befejezte a palettázást, akkor automatikusan elindítja a raklap fóliázását. Amikor ezzel is végzett, akkor jelezz, hogy a kész rakat elvihető.

A felhasználóbarát kezelőszoftver lehetővé teszi a kevésbé szakértő operátorok számára a munkaprogram gyors megváltoztatását és akár a raklapok elrendezésének módosítását.

A különféle opcióknak köszönhetően a következő raklapozás érhető el:

  • Földön egyetlen raklapozó állomással (standard változat)
  • Földön kettős raklapozó állomással ("Twin" változat): Ennek a megoldásnak az előnye a megnövelt munkavégzési autonómia; a már elkészült raklap kiürítése egy állomáson anélkül, hogy a gép működési ciklusát le kellene állítani.

Az egyéb modulok (pl. automata raklaptároló, görgős szállítópályák, stb.) kombinációjának köszönhetően ez a megoldás maximális működési autonómiát biztosít, mivel lehetőség van több komplett raklap felhalmozására a munkaciklus megszakítása nélkül. A kefe nélküli motorok használata a tengelyek (X, Y, Z és R) mozgatásához ciklusonként 50 kg-ig terjedő terhelések gyors feldolgozását teszi lehetővé, a mozgás nagy pontossága és ismételhetősége mellett.

Palettázógépek

A legjobb raklapstabilitást a palettázógépek rakatképzése során lehet elérni. A raklapok mozgatása és főleg a hosszú szállítási távolság során a rakat jelentős vibrációnak és sokknak van kitéve. Ebben az esetben nem mindegy, hogy milyen módszerrel építjük fel a rakatot és ehhez milyen raklapfóliázó gépet használnak . A palettázógépet jellemzően, a műanyag zsákok rakatképzésénél használják, mert ezek könnyen elcsúsznak egymáson a szállítás során.

A palettázógép kiválasztását elsősorban az elkészült rakat jellemzői fogják meghatározni. Ha elvárás a stabil rakat képzés és a gyors termelési kapacitás, akkor a palettázógép mellett kell dönteni. Abban az esetben, ha eltekintünk attól a ténytől, hogy a legnagyobb termelési területre ennek a berendezésnek van szüksége.

A berendezés gyorsasága abból adódik, hogy  a termék sokkal kevesebb utat jár be, összehasonlítva más technológiákkal.

Beépített raklapadagoló és köztes lap rárakó berendezés (az üres raklapra) segíti a gyors működést. Bármilyen méretű raklapot lehet benne használni.

A beépített plc-vel a rakatkép könnyen módosítható és új program írása sem okoz nehézséget.

Palettázás ipari robottal

Az egyik legdivatosabb palettázási mód, az ipari robottal történő rakatképzés. Nagyon látványos és kis helyet vesz el a termelési területből. Ezen a módon készített rakatok stabilitása megközelítheti a palettázógépek pontosságát, de ez nagyon függ a termék csomagolásának az anyagától. Az ipari robotok pallettázási programja könnyen módosítható, de némi programozási szaktudásra szükség van.

Az ipari robottal történő palettázás azokra a feladatokra javasolt, ahol nincs szükség tökéletes raklap stabilitásra és esetleg ezen  tovább lehet javítani egy jó raklapfóliázással. Főleg közepes vagy kicsi  termelési kapacitás esetén alkalmazzák, de több robottal és rakatképzési hellyel nagyobb volumen is lekezelhető. Ez függ a terméktől és a rakatképtől. Az ipari robot lassabb, mint a palettázógép, mert hosszabb utat jár be a termék. A robot mozgása a szállítópálya felvételi pontjától a rakatképzési pontig, majd vissza minimum 8 másodperc.  A mozgási időbe beletartozik a termék megfogása és lerakása.

Az ipari robotok megfogója alkalmas lehet a raklap és a köztes lap megfogására és mozgatására, ezért nincs szükség külön adagolók beszerzésére. Ebben az esetben a robot termelési ciklusideje rosszabb lesz.